Всеукраїнська науково-практична конференція з міжнародною участю “Партнерство навчальних, культурно-освітніх закладів, соціальних служб і родин: стан, проблеми, перспективи розвитку”
18-20 березня 2015 р. на базі Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка відбуласяВсеукраїнська науково-практична конференція з міжнародною участю «Партнерство навчальних, культурно-освітніх закладів, соціальних служб і родин: стан, проблеми, перспективи розвитку». На ній було розгорнуто обговорення шляхів розвитку партнерства різних соціальних інституцій в інтересах дитини з урахуванням змін і нових соціальних викликів. Ключовою особливістю конференції стало те, що у її рамках відбувся старт Відкритого конкурсу «РАЗОМ! Партнерство навчальних, культурно-освітніх закладів, соціальних служб і родин», що увійшов до плану діяльності НАПН України як нова форма науково-практичної діяльності, спрямована на консолідацію зусиль задля створення цілісного освітньо-виховного простору.
Склад організаторів і учасників конференції відобразив важливість і актуальність ідеї соціального партнерства. Окрім науковців і практиків, які представляють педагогічні, психологічні, соціальні, економічні галузі (зокрема, наукові співробітники Національної академії педагогічних наук України, педагогічні працівники вищих навчальних закладів, установ післядипломної педагогічної освіти, вчителі-методисти загальноосвітніх шкіл), до участі у конференції долучились представники позашкільних ікультурно-освітніх закладів, соціальних служб для сім’ї дітей та молоді, представники неурядових громадських організацій, що працюють у сфері дитинства, а також міжнародних організацій. Слід наголосити, що серед учасників, членів оргкомітету і робочої групи з підготовки конференції були й представники родин, що створило можливості для співставлення різних точок зору, обговорення проблем освіти і виховання, у якому чутний голос батьків, членів родин. Серед учасників конференції були також дипломанти й організатори конкурсу «Разом! Партнерство навчальних закладів і родин», співорганізаторами якого у 2014 р. стали Інститут педагогічної освіти і освіти дорослих, Інститут проблем виховання, Український науково-методичний центр практичної психології і соціальної роботи НАПН України, Інститут людини Київського університету імені Бориса Грінченка, Департамент освіти і науки Луганської обласної державної адміністрації. Саме позитивні результати, одержані шляхом апробації ідеї конкурсу та удосконалення змістово-технологічного наповнення, уможливили розширення меж його проведення.
Загалом у конференції взяли участь понад 165 учасників із 17 регіонів України, а також Республіки Польща. Серед очних учасників 12 докторів наук, 24 кандидати наук.
Від імені Оргкомітету з вітанням до учасників конференції звернувся ректор Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка, дійсний член НАПН України, доктор педагогічних наук, професор Володимир Кравець. Він наголосив, що тематика науково-практичної конференції, яка відбувається напередодні 75-ліття Тернопільського національного педагогічного університету, набуває вкрай важливого теоретичного і практичного значення з урахуванням складних обставин соціально-політичної ситуації. Свої привітання і побажання наснаги та творчих здобутків учасникам конференції висловили директор департаменту сім’ї, молоді, фізичної культури і спорту Тернопільської ОДА Віктор Мацикур та в.о. директора Тернопільського комунального інституту післядипломної педагогічної освіти Сергій Алілуйко.
У першому пленарному засіданні науково-практична дискусія розпочалася з доповіді «Партнерство педагогічної науки і практики: нові виміри» заступника директора з науково-експериментальної роботи Інституту педагогічної освіти і освіти дорослих НАПН України, Голови Оргкомітету конкурсу «Разом! Партнерство навчальних закладів і родин» (2014 р.), доктора педагогічних наук, професора Лідії Хомич.
Добавьте подпись |
Секретам батьківської компетентностіприсвятила свій виступ заступник директора з науково-експериментальної роботи Інституту проблем виховання НАПН України, доктор педагогічних наук Жанна Петрочко.
Практичний досвід розвитку партнерства та соціального діалогу на рівні громади був висвітлений у доповіді сільського голови с. Тарасівка Києво-Святошинського району Київської області, аспіранта Національної академії управління при Президентові УкраїниВолодимира Сизона.
Представниця польської наукової школи – доцент Жешувського університету Беата Зієба – виклала свої міркування щодо партнерства школи та сім’ї, акцентувавши увагу на проблемах психологічної діагностики та освіти обдарованих дітей із родин, що перебувають у складних життєвих обставинах.
У доповіді представника Офісу Ради Європи в Україні, керівника проекту «Зміцнення та захист прав дітей в Україні» Ігоря Гуцулякабуло представлено соціальні аспекти Плану дій Ради Європи для України на 2015-2017 роки.
Завідувачка кафедри психології, директор Науково-дослідного ґендерно-освітнього центру НАПНУ-ТНПУ імені Володимира Гнатюка, доктор психологічних наук, професорОксана Кікінежді презентувала досвід партнерства Тернопільського національного педагогічного університету з школами, конфесійними і територіальними громадами. Однією із цікавих і корисних студентських ініціатив, що наразі сприймається жителями і гостями Тернополя вкрай позитивно, став проект «Тролейбус щастя» (координатор проекту – Галина Полюга). Після віртуального знайомства з «тролейбусами щастя» у учасників конференції була можливість проїхати в них і переконатися, що креативне партнерство не тільки додає позитивні емоції, але й вирішує завдання формування позитивного іміджу громадського транспорту міста і Тернопільського педагогічного університету.
Динамічний формат проведення конференції передбачав роботу майстер-класів, показ презентацій, здійснення обговорень за трьома ключовими напрямами: «Партнерство як умова реалізації освітніх завдань у контексті нових суспільних викликів», «Родини як ініціатори позитивних змін у соціально-культурному просторі громади», «Формальна, неформальна, інформальна освіта і просвіта батьків, членів родин».
Свої майстер-класи провели дипломанти конкурсу «Разом! Партнерство навчальних закладів і родин» учитель-методистТернопільської Української гімназії імені Івана Франка Оксана Сампара і завідувач Сватівського районного методичного кабінету з Луганської області. Олександра Гайдидей.
Зважуючи на нові складні умови соціального життя на Луганщині, Олександра запросила до участі у майстер-класі свою колегу, практичного психолога Лисичанської багатопрофільної гімназії Олену Задираку, яка поділилася набутим досвідом роботи з дітьми і сім’ями з категорії тимчасово переміщених осіб.
Майстер-класи кандидата психологічних наук, голови правління Всеукраїнської благодійної організації Український фонд «Благополуччя дітей», доцента Київського університету імені Бориса Грінченка Тетяни Цюман та кандидата педагогічних наук, доцента Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки (м. Луцьк); регіонального координатора проектів «ВБО «Український Фонд «Благополуччя дітей» Валерія Петровича, директора Мелітопольського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Тетяни Шевченко, юрисконсульта зазначеного центру Оксани Кальчевої, а також координатора Проекту реформування системи кримінальної юстиції щодо неповнолітніх в Україні Ольги Шевченко були присвячені сучасним технологіям соціально-педагогічної і психологічної роботи з підлітками та їхніми сім’ями, що передбачали адаптацію до українського контексту кращого зарубіжного досвіду цієї роботи.
Новим перспективним напрямом для України у найближчі роки стає сімейна (домашня) освіта. Свій погляд на ситуацію та подальші перспективи її розвитку представив на майстер-класі кандидат технічних наук, президент Т’юторської асоціації України Сергій Вєтров.
Наступним етапом роботи конференції стала низка з 15 презентацій проектів та досвіду різного спрямування, але об’єднаних загальною ідеєю – розвитком партнерства соціальних інституцій в інтересах дитини. На цьому етапі у учасників також була нагода познайомитися з досвідом дипломантів конкурсу «Разом! Партнерство навчальних закладів і родин»: підприємець з Черкас, представник батьківської громади Сергій Радченко презентував свій новий проект, який базується на принципі «Родина – родині» і передбачає створення «Кімнати перших книжок».
Цілком закономірно, що цей етап конференції передбачав можливості для ознайомлення з багатим і різноманітним досвідом науковців, освітян, психологів, соціальних працівників Тернопільщини.
Продовження секційної роботи відбулося у рамках панельної дискусії «Партнерство як умова реалізації освітніх завдань у контексті нових суспільних викликів» (модератори: доктор педагогічних наук, професор Лідія Хомич і кандидат психологічних наук Зоя Гаркавенко) та круглих столів «Родини як ініціатори позитивних змін у соціально-культурному просторі громади» (модератори: доктор педагогічних наук, професор Галина Лактіонова і доктор педагогічних наук Жанна Петрочко), «Формальна, неформальна, інформальна освіта і просвіта батьків, членів родин» (модератори: доктор педагогічних наук Олена Аніщенко,доктор психологічних наук, професор Віра Поліщук). Учасниками дискусій обговорювались питання не тільки нових можливостей, але й нових ризиків та викликів сучасного освітньо-культурного простору України. Зокрема, акцентувалася увага на проблемах підготовки фахівців до взаємодії із сім’єю з урахуванням змін, що відбуваються у сімейних стосунках і структурі, доцільності адаптації кращого зарубіжного досвіду партнерства соціальних інституцій, передусім, школи та родини.
Інновацією першого дня конференції стало проведення другого пленарного засідання в експериментальному форматі «Відкриті родинні студії».Згідно із задумом авторів ідеї (Галина Лактіонова, Зоя Гаркавенко) «Відкриті родинні студії» (ВРС) – це модель неформальної педагогічної освіти й одночасно – майданчик для обміну досвідом та взаємозбагачення не тільки батьків, але й для членів родин, серед яких важлива роль належить, зокрема, бабусям й дідусям, дорослим, які з певних життєвих обставин замінюють дітям біологічних батьків. Основним принципом діяльності ВРС є «рівний – рівному»: «я ділюсь тим, що знаю та вмію сам, не наголошуючи на свій фаховий статус, уникаючи негативних оцінок інших і їхнього досвіду».
Дебют Відкритих родинних студій відбувся за участю представників батьківських громад Тернополя на базі Тернопільського навчально-виховного комплексу «Школа-Ліцей № 6 імені Назарія Яремчука».
Директор зазначеного навчального закладу Олександр Остапчук у своєму вступному слові наголосив, що започаткування практики рівного, партнерського спілкування між освітянами і родинами є запорукою досягнення кращого порозуміння у не простих сучасних умовах.
Обговорення у рамках ВРС передбачало висловлювання не настанов чи вимог, а роздумів, думок і міркувань з широкого кола питань виховання дітей, ролі бізнесу, територіальної громади у покращенні умов для навчання та розвитку особистості.
Саме таку розмову розпочали генеральний директор регіональної телекомпанії TV-4, член оргкомітету конференції, мама двох дітей Юлія Винокур; парох Церкви св. Василія Великого, батько двох дітей, о. Степан Левчик; завідувачка кафедри соціальної педагогіки та соціальної роботи ТНПУ імені Володимира Гнатюка, професор й одночасно бабуся онука-школяра Віра Поліщук;завідувачка історично-мистецького центру «Стара школа» с.Тарасівка Києва-Святошинського р-ну Київської області, лідерка територіальної громади, бабуся маленької онуки Валентина Сизон.
Завідувач відділом розвитку педагогічної культури дорослих Інституту педагогічної освіти та освіти дорослих НАПН України, доктор педагогічних наук, професор Галина Лактіонова у виступі поділилася своїм баченням сутності партнерства, акцентувала увагу на мету і завдання Відкритого конкурсу «РАЗОМ! Партнерство навчальних, культурно-освітніх закладів, соціальних служб і родин». Вона висловила впевненість, що приєднання до числа співорганізаторів конкурсу ДВНЗ «Університет менеджменту освіти» і Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка сприятимуть появі нових цікавих конкурсних робіт і учасників, створять можливості для пошироення кращого досвіду у практику, а також для вдосконалення підготовки вчителя до конструктивної взаємодії з родинами з урахуваннями особливостей різних типів сімей і різних регіонів України.
Урочистими й водночас зворушливими були останні хвилини пленарного засідання, коли Голова Оргкомітету конкурсу «РАЗОМ! Партнерство навчальних, культурно-освітніх закладів, соціальних служб і родин», професор Лідія Хомич виконала почесне доручення – вручила Грамоти Національної акалемії педагогічних наук України членам Оргкомітету конференції «Партнерство навчальних, культурно-освітніх закладів, соціальних сдлужб і родин: стан, проблеми, перспективи розвитку Юлії Винокур і Оксані Сампарі, а також Подяку НАПН України – члену робочої групи конференції, аспірантці кафедри педагогіки та менеджменту освіти, молодшому науковому співробітнику Тернопільського національного педагогічного уніерситету імені Володимира Гнатюка Ірині Шульзі.
Другий день конференції розпочався із установчого засідання регіонального Оргкомітету конкурсу «РАЗОМ!...», на якому мали змогу бути присутніми представники не тільки Тернопільщини, але й усі, кого зацікавила ідея участі у Відкритому конкурсі. Головою Тернопільського регіональний оргкомітету було обрано доктора педагогічних наук, професора, завідувачку кафедри соціальної педагогіки та соціальної роботи ТНПУ імені Володимира Гнатюка Віру Поліщук. Як заступник Голови Оргкомітету конкурсу «РАЗОМ!...»Галина Лактіонова спільно з членом Оргкомітету конкурсу Зоєю Гаркавенкопрокоментувала підготовлені інформаційні-методичні матеріали, що були роздані усім учасникам засідання, а також відповіла на запитання.
У рамках другого дня конференції учасники відвідали Марійський духовний центр (с. Зарваниця) та колегіум-інтернат «Знамення» (с. Зарваниця) для дівчат, познайомились із життям і побутом його учениць.
Додаткова програма конференції уможливила ознайомлення усіх бажаючих з Тернопільською українською гімназією імені І.Франка (директорАнатолій Крижанівський). Візит розпочався з відвідання репетиції групи унікального оркестру сопілкарів, що загалом налічує понад 100 учасників.Багатий досвід партнерства навчального закладу з родинами учнів, бізнес-структурами, культурно-освітніми закладами міста було презентовано під час неформальної розмови з керівниками і вчителями навчального закладу, що має свою славетну історію й змістовне сьогодення. Керівники педагогічного колективу гімназії схвалили ідею проведення Відкритих родинних студій та конкурсу «РАЗОМ!..»
Суттєвою особливістю конференції було висвітлення її роботи регіональним телебаченням. Так, учасники конференції взяли участь у програмі «Акценти» TV-4 (Галина Лактіонова; 17.03.2015 р.); Програмі «Ранок з ТТБ» (Ігор Гуцуляк, Тетяна Войцях, Лідія Хомич, Оксана Сампара; 19.03.2015 р.), годинному ефірі авторської програми Ігоря Бенцала «Що робити?» Тернопільської обласної державної телерадіокомпанії (Олена Аніщенко, Богдан Буяк, Зоя Гаркавенко, Галина Лактіонова, Олександр Остапчук, Сергій Радченко; 18.03.2015 р;(режим доступу:http://todtrk.com.ua/scho_robutu). Регіональний канал TV-4 здійснив зйомку «Відкритих родинних студій» і підготував сюжет для «Новин», а також програми «Духовні роздуми» (випуск 44 від 29.03; режим доступу http://tv4.te.ua/%D0%B4%D1%83%D1%85%D0%BE%D0%B2%D0%BD%D1%96-D1%80%D0%BE%D0%B7%0%B4%D1%83%D0%BC % D0 %B8/).
Інформаційну підтримку конференції надала Національна радіокомпанія України, а також суспільно-політичний тижневик «Дзеркало тижня. Україна», кореспонденти яких стали учасниками заходу. Існують попередні домовленості з Всеукраїнською газетою «Соціальний педагог», Всеукраїнським науково-практичним журналом «Директор школи, ліцею, гімназії», Всеукраїнською незалежною громадсько-політичною газетою «Вільне життя» щодо поширення інформації про конференцію та старт конкурсу «РАЗОМ! Партнерство навчальних, культурно-освітніх закладів, соціальних служб і родин», що відбувся у її рамках.
Підсумки анкетування, доповнені результатами телефонного опитування фокусної групи з 31 учасників та безпосередніх організаторів конференції, дають підстави для такихвисновків :
1. Всеукраїнська конференція з міжнародною участю “Партнерство навчальних, культурно-освітніх закладів, соціальних служб і родин: стан, проблеми, перспективи розвитку” (18-19 березня 2015 р.) за cвоїм складом учасників, робочих органів, форматом, змістовним наповненням продемонструвала, що у складних сучасних умовах конструктивна співпраця та взаємодія соціальних інституцій перетворюються на потужний системний ресурс, який має бути задіяним.
2. Особливу цінність мала участь у конференції представників Республіки Польща, офісу Ради Європи у Києві, що дозволило поглянути на проблему з точки зору європейських стандартів, а також представників Луганської області, присутність яких стала свідченням «єдиної України» й одночасно дозволила дізнатися про перший досвід освітян Луганщини у вирішенні складних проблем сімей з числа внутрішньо переміщених осіб.
3. Учасники високо оцінили практично-зорієнтований підхід при організації конференції, що сприяв збагаченню новими знаннями, ідеями, контактами. Змістовні виступи доповідачів на пленарних засіданнях були доповнені майстер-класами і презентаціями, що дозволили познайомитися з технологіями, методиками, проектами з кращого вітчизняного та адаптованого до умов України зарубіжного досвіду, обговоренням на панельній дискусії, круглих столах ключових проблем взаємодії навчальних, культурно-освітніх закладів, соціальних служб з родиною. Особливо важливе значення мала можливість знайомства з цікавим практичним досвідом партнерства з родиною навчальних закладів, релігійних громад Тернопільської області, яка має свої здобутки, зокрема, у питаннях морально-духовного виховання дітей.
4. Позитивну оцінку учасників отримали запропоновані «Відкриті родинні студії» як експериментальна модель неформальної педагогічної освіти дорослих шляхом обміну думками і взаємозбагаченням досвідом освіти і виховання дітей.
5. Одностайного схвалення набула ініціатива проведення конкурсу «РАЗОМ! Партнерство навчальних, культурно-освітніх закладів і родин», старт якого відбувся у рамках конференції.
6. Ще одним підтвердженням актуальності і важливості теми партнерства, а також її практичної реалізації, стала зацікавленість, яку виявили до конференції засоби масової інформації, зокрема регіональний канал TV-4, Обласна телекомпанія Тернопільської області, Національна радіокомпанія України, щотижневик «Дзеркало тижня», а також фахові педагогічні і психологічні видання.
7. Серед чинників успіху конференції заслуговує на увагу те, що базою її проведення став один з провідних вищих навчальних закладів країни – Тернопільський національний університет імені Володимира Гнатюка, який надав необхідні ресурси і створив можливості для плідної роботи.
РЕКОМЕНДАЦІЇ КОНФЕРЕНЦІЇ:
1. Усім зацікавленим установам і особам:
· вважати за доцільне у подальшому поглиблювати і розширювати дослідження, практичну діяльність за ключовими напрямами, обговорення яких розпочалося на конференції «Партнерство як умова реалізації завдань розвитку особистості дитини у контексті нових суспільних викликів»; «Родини як ініціатори і учасники позитивних змін в інтересах дитини у територіальних громадах»; «Формальна, неформальна, інформальна освіта і просвіта батьків, членів родин : підходи, зміст, моделі».
· Підтримати ініціативу проведення Відкритого конкурсу «РАЗОМ! Партнерство навчальних, культурно-освітніх закладів, соціальних служб і родин», спрямованого на об’єднання зусиль усіх інституцій для створення найкращих з можливих умов для особистісного розвитку дитини.
2. Членам Оргкомітету конкурсу «РАЗОМ!...» впродовж 2015 р.:
· сприяти поширенню інформації про конкурс «РАЗОМ!...», конференцію, основних її доповідей, матеріалів майстер-класів, презентацій, узагальнених результатів дискусій у фахових виданнях співорганізаторів заходу (Інститут педагогічної освіти і освіти дорослих, Інститут проблем виховання, ДВНЗ «Університет менеджменту освіти» НАПН України, Тернопільський національний педагогічний університет імені Володимира Гнатюка, Київський університет імені Бориса Грінченка), а також інших виданнях НАПН України та виданнях психолого-педагогічного спрямування;
· використати можливості електронних ресурсів, зокрема, віртуальної лабораторії Науково-методичного центру ДВНЗ «Університет менеджменту освіти», а також веб-сайти, блоги, соціальні мережі;
· підготувати статтю про результати конференції для «Педагогічної газети»;
· ініціювати створення тематичних рубрик у виданнях психолого-педагогічного спрямування;
· взяти участь у міжкурсових заходах у рамках підвищення педагогічної кваліфікації для презентацій і поінформування про мету, основні здобутки і перспективні завдання, вимоги конкурсу;
· запланувати участь у радіо- і телепередачах для формування відповідної громадської думки стосовно важливості і соціальної значущості ідеї партнерства в інтересах дитини;
3. Інституту педагогічної освіти і освіти дорослих (відділ розвитку педагогічної культури дорослих):
· продовжити експериментальну перевірку «Відкритих родинних студій» як моделі неформальної педагогічної освіти і просвіти дорослих, які виконують функцію вихователів, працюють у сфері дитинства;
· використати можливості освітніх виставок, фестивалів для популяризації конкурсу «РАЗОМ!...», оприлюднення досліджень, результатів проектів, програм з проблеми партнерства в інтересах дитини;
· сприяти комунікації зацікавлених у подальшому в обміні досвідом, результатами досліджень за тематикою конференції шляхом проведення круглих столів, майстер-класів, презентацій, вебінарів за участю лауреатів та дипломантів конкурсу «Разом! Партнерство навчальних закладів і родин» (2014 р.), членів Оргкомітету і учасників конкурсу «РАЗОМ!...»;
· звернутися до громадських організацій, які об’єднують батьків, членів родин, з пропозицією продовження широкого обговорення проблеми партнерства;
· спільно з Луганським обласним інститутом післядипломної педагогічної освіти у 2016-2017 р. розробити і провести апробацію cпецкурсу «Соціальне партнерство як системний ресурс навчального закладу»;
· ініціювати у 2017 р. проведення міжнародної конференції з обговорення стану, проблем та перспектив партнерства навчальних, культурно-освітніх закладів, соціальних служб і родин за участю Міністерства освіти і науки, Міністерства соціальної політики, Міністерства сім’ї, молоді та спорту, Міністерства культури.
Рекомендації конференції розмістити на сайтах усіх співорганізаторів та сприяти їх конкретизації у подальшому шляхом організації форуму.
Лактіонова Г.М., Гаркавенко З.О., Машкіна С.В., Аніщенко О.В., Кікінежді О.М.
Комментариев нет:
Отправить комментарий